SONY XPERIA 5 II

 

 

 

سونی تیزری منتشر کرده که طی آن به رونمایی از محصول جدیدی اشاره می‌کند. طبق اطلاعات منتشرشده در تیزر ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) طرفداران و علاقه‌مندان به محصولات شرکت ژاپنی با جدیدترین دستاورد سونی آشنا خواهند. باتوجه‌به اطلاعاتی که دراختیار داریم، سونی از گوشی هوشمند اکسپریا ۵ مارک ۲ رونمایی خواهد کرد؛ تلفن هوشمندی که برای مدتی می‌شود گزارش‌ها و شایعات مختلفی در مورد آن، فضای مجازی را پر کرده است.

روز گذشته اولین تصاویر رندرشده از اکسپریا ۵ مارک ۲ منتشر شد که برخورداری محصول جدید سونی از لنزهای *ZEISS T را تأیید می‌کرد. علاوه بر مورد ذکرشده، می‌توان در بالا و انتهای نمایشگر حاشیه‌ای دید که به‌صورت سنتی در محصولات سونی وجود دارد. اصولا در گوشی‌های هوشمند سعی می‌شود تا میزان حاشیه‌های دورتادور نمایشگر تا حد ممکن کاهش یابد؛ اما شرکت ژاپنی در کمتر مواردی راضی به ترک زبان طراحی خود برای محصولات سری اکسپریا شده است.

متاسفانه اطلاعات بسیار کمی در مورد مشخصات سخت‌افزاری گوشی سونی اکسپریا ۵ مارک ۲ دراختیار داریم. بااین‌حال احتمال می‌رود که شباهت‌های فراوانی میان محصول معرفی‌نشده‌ی سونی با اکسپریا وان مارک ۲ مشاهده کنیم. شاید از تفاوت‌های دو گوشی هوشمند بتوان به حذف حسگر 3D ToF از اکسپریا ۵ مارک ۲ اشاره کرد.

ابعاد نمایشگر اکسپریا ۵ مارک ۲ نیز نامشخص است؛ اما اکسپریا وان مارک ۲ مانند نسخه پیشین خود از نمایشگری با ابعاد ۶/۵ اینچ استفاده می‌کند. چنین موضوعی سبب شده تا حدس بزنیم که اکسپریا ۵ مارک ۲ نیز مانند نسخه پیشین خود از نمایشگری ۶/۱ اینچی بهره خواهد برد. در برخی گزارش‌ها اشاره شده که اکسپریا ۵ مارک ۲ از نمایشگری کوچک‌تر استفاده می‌کند؛ اما صحت چنین اطلاعاتی را نمی‌توان تأیید کرد.


نکته‌ی بعدی که می‌توان از روی عکس افشاشده به آن اشاره کرد، قرارگیری دکمه‌ی شاتر روی لبه‌ی سمت راست است. ناگفته نماند که سونی تنها شرکتی است که همچنان روی گوشی‌های هوشمند خود دکمه‌ی سخت‌افزاری مخصوص عکاسی قرار می‌دهد. اگر با دقت بیشتری عکس را بررسی کنیم خواهیم دید که دکمه‌های دیگری نیز روی این لبه تعبیه شده‌اند.

گوشی اکسپریا ۵ نیز این دکمه‌ی اضافی را داشت که وجودش ضروری بود، زیرا حسگر اثرانگشت تعبیه‌شده در لبه، توانایی ایفای نقش دکمه‌ی پاور را نداشت. این مسئله در سری گوشی‌های مارک ۲ حل شد و حتی مدل‌های میان‌رده‌ی اکسپریا ۱۰ مارک ۲ نیز دیگر با چنین مشکلی مواجه نبودند.

یکی از امکاناتی که در اکسپریا ۵ مارک ۲ وجود دارد و در نسخه‌ی اصلی آن دردسترس کاربر قرار نگرفته بود، ورودی جک ۳/۵ میلی‌متری است. با اندکی دقت می‌توان این ورودی را در لبه‌ی فوقانی پیدا کرد.

متأسفانه افشاکننده‌ی عکس، اطلاعاتی درباره‌ی اندازه‌ی نمایشگر منتشر نکرده است. مدل اصلی این گوشی، نمایشگری با اندازه‌ی ۶/۱ اینچ داشت که باعث شده بود برای قرارگیری در سری گوشی‌های کامپکت بزرگ باشد. اما باتوجه‌به شایعات منتشر شده در ابتدای سال، پیش‌بینی می‌شود اندازه‌ی نمایشگر گوشی جدید سونی در بازه‌ی ۵/۶-۵/۸ اینچ قرار بگیرد. نمایشگری با این اندازه باعث خواهد شد تا اکسپریا ۵ مارک ۲ به‌عنوان کوچک‌ترین گوشی 5G شناخته شود. البته هنوز این اطلاعات قطعی نیست و باید برای تأیید یا رد این شایعات، تا رونمایی رسمی منتظر بمانیم.

مدل اصلی گوشی اسکپریا ۵ در نمایشگاه IFA سال ۲۰۱۹ معرفی شد و احتمال می‌رود باردیگر نیز این اتفاق رقم بخورد و نسخه‌ی جدید این مدل در نمایشگاه ایفای سال جاری در تاریخ ۱۳ شهریور معرفی شود.